W jakich warunkach kredyt gotówkowy opłaca się najbardziej?

atm

 

Czynniki gospodarcze, a także presja społeczna bardzo często zmuszają gospodarstwa domowe do podpisywania umów kredytowych, dość ryzykownych przy stosunkowo słabej zdolności kredytowej. Warto zatem wiedzieć, w jakich warunkach kredyt gotówkowy opłaca się najbardziej, aby nie narazić się na niepotrzebne, negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z wejściem na rynek kredytowy.

Jak analizować potencjał kredytów gotówkowych?

Kredyt gotówkowy to zawsze koszt dla gospodarstwa domowego, chociaż po otrzymaniu dodatkowych pieniędzy możesz mieć nieco inne wrażenie. Kredyt gotówkowy wpływa na krótkoterminowe podniesienie mocy nabywczej gospodarstwa domowego, które w normalnych okolicznościach nie jest w stanie wygenerować takiego kapitału. Z tego powodu kredyty krótkoterminowe dobrze wykorzystać po pojawieniu się solidnej okazji zakupowej, czy inwestycyjnej, np. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Inwestorzy świadomie zaciągają kredyty przed debiutami giełdowymi, aby zoptymalizować skalę redukcji papierów wartościowych przy zapisie. To jeden z ciekawych przykładów pozytywnego zastosowania kredytu. Wiele gospodarstw domowych w Polsce zarabia w granicach 2000 złotych netto. Według statystyk GUS większość Polaków zarabia w podobnych widełkach. Średnia pensja jest zdecydowanie zawyżona. Statystyki nie uwzględniają bowiem naprawdę małych podmiotów gospodarczych, czy samozatrudnionych, a to jednak ogromna rzesza ludzi. Przy niewielkich dochodach miesięcznych trudno zorganizować oszczędności na niespodziewane wydatki. Z tego powodu budowanie pozytywnej zdolności kredytowej, aby szybciej otrzymać kredyt gotówkowy w banku detalicznym lub firmie pożyczkowej w internecie, czy oddziale stacjonarnym to praktyczny pomysł. Zdolność kredytowa to alternatywa dla długoterminowego generowania oszczędności na poziomie gospodarstwa domowego.

O co trzeba zadbać przy podpisywaniu umowy kredytowej?

Przede wszystkim precyzyjnie porównuj kredyty gotówkowe w bankach detalicznych i firmach pożyczkowych, szczególnie internetowych. W obecnych warunkach prawnych kredyt gotówkowy w internecie opłaca się przez ograniczenie kosztów pozaodsetkowych do normalnych kwot, a także limit w ustanawianiu oprocentowania nominalnego. Koszt całkowity kredytów gotówkowych znacznie się obniżył w ostatnim roku, o czym świadczy wskaźnik RRSO. Wystarczy wskaźnik RRSO z 2017 roku zestawić ze wskaźnikiem RRSO z 2010 roku, aby od razu zobaczyć ewolucję branży na korzyść kredytobiorcy. Podpisanie umowy kredytowej nie jest definitywne. Masz czternaście dni na jej ewentualne rozwiązanie. W przypadku rzucania kłód pod nogi przez instytucję finansową wystarczy zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, a później dodatkowo do prawnika. Kredytobiorca ma znacznie większe prawa przy obsłudze umowy kredytowej. Nie dziwi wzrost zainteresowania chwilówkami internetowymi mniej więcej na poziomie 1000 – 2000 złotych.

Czy to już końcówka niskich stóp procentowych?

Kredyt gotówkowy jeszcze jest w miarę tani ze względu na bardzo niskie stopy procentowe. Wysoka inflacja daje jednak powody do niepokoju dla wszystkich kredytobiorców pragnących zaciągnąć długoterminowe zobowiązania. Akurat wysokie stopy procentowe podnoszą koszt obsługi zobowiązania. Przy krótkoterminowych kredytach gotówkowych nie ma to jednak, aż tak dużego znaczenia. Monitoruj zatem stopy procentowe w stosunku do inflacji. Czytaj komunikaty nadchodzące z Rady Polityki Pieniężnej. Dzięki temu przewidzisz najlepszy moment na zaciągnięcie i zamknięcie kredytów na poziomie budżetu domowego.