Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Kredyty i pożyczki to produkty bankowe po które bardzo często sięgamy. Polacy zdecydowanie bardziej wolą pożyczyć pieniądze w banku czy instytucji pozabankowej, niż u rodziny bądź znajomych. Już ponad 1 Polaków spłaca przynajmniej jedną pożyczkę konsumpcyjną, a z roku na rok grono takich osób się powiększa.

Bardzo często stajemy w sytuacji kiedy z dnia na dzień potrzebujemy gotówki. Takie sytuacje często pojawiają się przed świętami kiedy wpadamy w wir zakupów a nawet po świętach kiedy na koncie pusto, nagle psuje się pralka, a samochód nie chce zapalić. To scenariusz, który pojawia się w naszych domach bardzo często, wówczas jedyną deską ratunku jest dla nas bank. Kredyt gotówkowy test to jedyne wyjście kiedy nie mamy oszczędności, z których możemy skorzystać w takiej sytuacji. Jeśli taki kredyt zaciągamy po raz pierwszy, powinniśmy się dowiedzieć na co zwrócić uwagę, jak powinna wyglądać umowa kredytu gotówkowego i jak wyglądają procedury. Banki z reguły nie chcą udzielać kredytów osobom bez zdolności kredytowej. Jeśli nigdy nie braliśmy żadnej pożyczki, kredytu, ani nie kupowaliśmy niczego na raty, dowiedzmy się, jak zbudować swoją historii kredytowej.

Kredyt gotówkowy – kto może go dostać?
Jak już wspominaliśmy kredyt gotówkowy jest jednym z popularniejszych kredytów na polskim rynku. Może go otrzymać każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to nic innego jak tylko zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu w terminie określonym w umowie.

Przed udzieleniem nam kredytu każdy bank przeprowadzi wcześniej analizę zdolności kredytowej. Najczęściej analiza taka dzielona jest ją na dwie części - ilościową i jakościową. Analiza ilościowa obejmuje sprawdzenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Bank sprawdza, przede wszystkim: uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania takie jak czynsz czy media, a także nasze obecne zadłużenie (aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, poręczone kredyty).

Analiza jakościowa to analiza która obejmuje wszystkie pozostałe aspekty, czyli: cechy: wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód oraz zajmowane stanowisko, a także historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

Aby sprawdzić nasze zobowiązania oraz historię kredytową bank pobierze raport z BIK. Dlatego też warto sprawdzić wcześniej, czy wszystkie nasze poprzednie zobowiązania spłaciliśmy terminowo i czy nie mamy zaległości większych, niż 30 dni.