Jak zaoszczędzić pieniądze na wkład własny do hipoteki?

100pln

Aktualnie jest to niezbyt idealny moment, aby zostać potencjalnym nabywcą domu w Polsce. Ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosły, a średnia cena za dom w kraju wraz z nimi. Powoli wprowadza się niewielkie ulepszenia w odniesieniu do poważnego niedoboru dostępnych domów i mieszkań do kupienia, ale w perspektywie krótko- i średnioterminowej ceny prawdopodobnie będą nadal rosnąć.

Bezprecedensowa era rekordowo niskich stóp procentowych oznacza również, że niezwykle trudno jest uzyskać jakikolwiek przyzwoity zwrot podczas wpłacania pieniędzy na konto oszczędnościowe.

Jednocześnie zasady udzielania kredytów hipotecznych w bankach oznaczają, że chcący kupić nieruchomość mogą pożyczyć maksymalnie 90% wartości domu. Więc muszą zaoszczędzić 10% wartości domu, który chcą kupić. Opierając się na średniej cenie 224,000 zł za dom - kupujący musieliby mieć 22400 zł, które wezmą ze sobą do banku, zanim w ogóle zostanie przyjęty ich wniosek o kredyt hipoteczny.

Najbardziej tradycyjnym i oczywistym sposobem oszczędzania na depozyt hipoteczny jest otwarcie konta oszczędnościowego.

Regularne konta oszczędnościowe nie tylko pomagają potencjalnym nabywcom domu zaoszczędzić na zaliczkę, ale także pomagają ustanowić zdyscyplinowany zwyczaj oszczędzania i, przede wszystkim, pokazać instytucjom finansowym, że masz doświadczenie w zakresie zdolności do spłacania regularnych kwot.

Banki znacznie chętniej akceptują wnioski o kredyt hipoteczny, jeśli widzą spójny system oszczędności działający w dłuższym okresie.

Według danych, chociaż stopy oszczędności są na najniższym poziomie, wciąż można znaleźć rozsądną wartość przy szukaniu pożyczek -na przykład stopę w wysokości 2,5% regularnym oszczędzającym, którzy mają rachunek bieżący w tym samym banku.

Podatek nałożony na odsetki od oszczędności powoli się zmniejsza, co oznacza, że ??oszczędzający mogą zatrzymać dla siebie więcej swoich ciężko zarobionych zysków.

Zmiana dostawcy rachunku bieżącego może wydawać się ciężkim doświadczeniem, ale proces ten zajmuje w większości przypadków tylko kilka minut i może w końcu pomóc zaoszczędzić przyzwoitą porcję gotówki.

Większość polskich banków rezerwuje najlepsze oferty kredytów hipotecznych dla swoich klientów posiadających u nich rachunki bieżące, co może prowadzić do tego, że wielu kredytobiorców nieświadomie przegapi najlepsze stawki.

Na przykład 0,2% zniżki na kredyty hipoteczne dla posiadaczy rachunków bieżących, co może nie wydawać się zbyt wielkie, ale w dłuższej perspektywie może przynieść znaczące oszczędności.

Oszczędzanie na zaliczkę
Możesz zdecydować, że oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym nie daje wystarczająco dużo pieniędzy na twoje cele i uznasz, że jesteś gotowy by nieco zwiększyć swoje ryzyko, aby zmaksymalizować zyski inwestując na giełdzie. To też jakiś pomysł.